Na czym polega działalność nierejestrowana?

działalność nierejestrowana

Jeszcze kilka lat temu prowadzenie działalności gospodarczej wiązało się ze sporym ryzykiem. Już od pierwszego dnia trzeba było bowiem ponosić niemałe koszty składek za ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Co sprawiało, że nawet korzystając z dostępnych ulg, często w pierwszych miesiącach trzeba było do takiego interesu dopłacać, a nikt nie gwarantował, kiedy i czy w ogóle się to zmieni. Od niedawna można jednak zacząć prowadzić działalność na próbę, wystarczy skorzystać z profitów jakie daje działalność nierejestrowana.

Czym różni się działalność nierejestrowana od rejestrowanej?

Działalność nierejestrowana stworzona jest z myślą głównie o jednoosobowej działalności. Różni się tym, że można ją prowadzić bez formalnego zakładania firmy. Co więcej przy działalności nierejestrowanej nie trzeba opłacać składek ZUS. Podatku nie unikniemy, ale ten płaci się od dochodu, czyli kwoty, która zostanie po potrąceniu kosztów.

Podczas działalności nierejestrowanej można wystawiać rachunki, świadczyć usługi czy sprzedawać nasze produkty, a nawet posługiwać się nazwą handlową. Wystarczy jedynie prowadzić prosty rejestr sprzedaży. Jest on konieczny, bo działalność nierejestrowana ma pewne ograniczenia. Taka forma prowadzenia działalności jest idealna na start, bo bardzo ogranicza ryzyko strat przy wprowadzaniu nowego pomysłu.

Kto i jak długo może prowadzić działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana ma tylko dwa ograniczenia, może prowadzić ją każdy, pod warunkiem, że w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadził jednoosobowej działalności gospodarczej ani nie był właścicielem spółki osobowej. Nie ma ograniczeń czasowych, jeśli chodzi o prowadzenie tego typu działalności. Drugi warunek, który trzeba spełniać to aby przychody w żadnym miesiącu nie przekroczyły połowy minimalnej płacy (w 2021 roku będzie to 1400 złotych). Właśnie dlatego wymagane jest prowadzenie rejestru sprzedaży.

W przypadku gdy przychody w jakimś miesiącu przekroczą ustawowy limit konieczna jest rejestracja firmy, i to w ciągu 7 dni. Na szczęście, pomimo wcześniejszego prowadzenia działalności nierejestrowanej, nadal będzie można skorzystać z ulg na strat, które oferuje ZUS.

Polecane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *